Home
شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت لمینت

نه! واقعا حیفه از شیشه با این همه زیبایی نشه استفاده کرد! با همین طرز فکر بود که تلاش‌ها برای ساخت شیشه ایمن به نتیجه رسید. بله از شیشه شکننده قدیم دیوار آهنین درمیاد! وگرنه زمان قدیم بچه‌های بازیگوش موقع فوتبال یه دونه شیشه سالم نمی‌ذاشتن! حالا دیگه با تولید شیشه سکوریت لمینت هیچ محدودیتی نداریم. دیوار شیشه‌ای داریم که با گلوله هم آخ نمی‌گه! می‌تونیم یه دیوار بزرگ رو با شیشه بسازیم و از ویو لذت ببریم. تصور کنین که دیدن منظره بارش برف یا چکیدن باران روی شیشه چقدر دلچسبه! کنارش هم یک لیوان چای دبش یا قهوه. همراه احساس امنیت.

شیشه لمینت فقط برای پارتیشن مناسب نیست و می‌تونیم با اون دیوار خارجی بسازیم. حتی برای یه برج بلند مرتبه. هر ویوی جلوی چشم ماست!

شیشه سکوریت لمینت

اما سوال اینجاست که شیشه سکوریت لمینت اصلا چی هست؟ آیا شیشه لیمنت فقط یه مدله؟ در ادامه همراه ما باشین.

کمی درباره شیشه

شیشه سکوریت لمینت ، خصوصیات شیشه مشخص هستند و همه با این خصوصیات آشنا هستیم . اما کمتر در مورد اینکه ذات فیزیکی شیشه چیست ؟ تاریخچه شیشه چگونه است وبشر چگونه با شیشه آشنا شد ؟ شیشه ها چگونه ساخته میشوند ؟ شیشه های مختلف چه خصوصیاتی دارند آشنا هستیم . در این قسمت به معرفی شیشه‌ها میپردازیم . سعی میکنیم زوایای پنهان تر شیشه که کمتر به آن پرداخته میشود را معرفی میکنیم .

شیشه سکوریت لمینت

خصوصیات شیشه

شیشه سکوریت لمینت – شیشه حالتی از ماده است که از سرد شدن سریع و آنی ، شکل مذاب آن به وجود میاید . این فرآیند مشابه به فرآیند کریستالی است . اما باید توجه کنیم که شیشه ها و بلورها( از جمله کریستال ها ) خصوصیات فیزیکی متفاوتی دارند . شیشه ها جز جامدات آمورف هستند و کریستالی نیستند . مهمترین تفاوت شیشه و کریستال در ساختار این است که بلورها ساختار اتمی کاملا منظم بلند برد و کوتاه برد( هم در سطح اتمی و هم در سطح مولکولی ) دارند . شیشه ها اما فقط نظم کوتاه بُرد و در سطوح اتمی نظم دارند و در سطح مولوکلی بی نظم تر هستند . شیشه ها از مواد مختلفی ساخته میشوند و نمیتوان یک ماده مشخص را نام برد . از جمله موادی که برای ساخت شیشه استفاده میشوند میتوان به : 1- سیلیکا (سیلیسیم دی اکسید) – 2- آبسیدین 3 – آلومینیوم دی اکسید – آهک سوددار و … نام برد .

شیشه سکوریت لمینت

تاریخچه شیشه

شیشه سکوریت لمینت – وقتی به انسان های چند هزار سال پیش فکر میکنیم تصورمان یک زندگی ابتدایی است . این تصور مشخصا صحیح است اما دقیق نیست . در واقع بر خلاف ذهنیت اکثر ما انسان های این دوره با خصوصیات فلزات مختلف آشنا بودند . در این دوره ها حتی انسان های کارگاه های ابزار سازی داشتند . در قسمت قبل راجب نحوه ایجاد حالت شیشه‌ای گفتیم گاهی در طبیعت این اتفاق رخ میدهد . اولین آشنایی انسان ها نیز همین شیشه ها بودند . در دوره پایانی نوسنگی و عصر مس انسان‌ها متوجه شدند که در کوره ها به طور اتفاقی ماده ای شفاف به وجود آمده است . این آغاز داستان انسان با شیشه بود .

شیشه سکوریت لمینت

بعد از این تلاش برای ساخت شیشه های بهتر و آشنایی بیشتر با خصوصیات شیشه ها آغاز شد . در دوره باستان این پیشرفت ها بیشتر شد و شیشه وارد معماری داخلی شدند . اما در دوره میانه و به خصوص در معماری اسلامی از شیشه های رنگی برای تزیین و به عنوان پنجره استفاده شد . این شکل به زودی به وارد معماری اروپایی شد . در دوره های جدیدتر شیشه های بهبودیافته تر تولید شد و حال امروزه حتی از نماهای تمام شیشه ای استفاده میشود .

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت لمینت ، گفتیم که تلاش برای بهبود خواص شیشه در قرن اخیر به نتایج درخشانی دست یافت . یکی از این دستاورد ها در صنعت شیشه ، ساخت شیشه سکوریت یا شیشه حرارت دیده بود . شیشه سکوریت نوعی شیشه ایمن است . در واقع شیشه های سکوریت مقاومت فیزیکی خیلی خوبی دارند . مهمترین انگیزه برای ساخت شیشه سکوریت همین بهبود مقاومت بهتر در برابر ضربه بود . البته به جز مقاومت فیزیکی و مکانیکی شیشه سکوریت خواص دیگری نیز دارد که درقسمت های بعدی به آن میپردازیم .در این قسمت سعی میکنیم معرفی اجمالی در مورد شیشه سکوریت و نحوه ساخت و کاربرد آن داشته باشیم . بدیهی است که شیشه سکوریت علاوه بر صنعت ساختمان در سایر بخش های نیز کاربرد داشته باشد که به معرفی این نیز میپردازیم .

شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت چگونه ساخته میشود

شیشه سکوریت لمینت – در قسمت های گذشته گفتیم که برای ایجاد حالت شیشه ای ابتدا ماده را درون کوره تا دمای خیلی بالا هدایت میکنند . این کار درون کوره های مخصوص انجام میشود . هنگامی که ماده حسابی داغ شد و حالت نرمی پیدا کرد آن را به شکل خیلی سریع و ناگهانی و با استفاده از هوای سرد ، سرد میکنند . لازم است که از دو هر دو طرف شیشه به آن سرما داده شود . اینکار باعث مشود که دو طرف شیشه زودتر از مرکز شیشه سرد بشوند و استحکام شیشه افزایش میکنند . به این دلیل است که به هنگام شکسته شدن ، شیشه سکوریت به حالت کریستالی درمیاید و مانند شیشه های معمولی چند تکه نمیشود و به تکه های خیلی ریز و کم خطرتر تبدیل میشود .

شیشه سکوریت لمینت
نمای تمام شیشه‌ای زیبا

تاریخچه شیشه سکوریت

شیشه سکوریت لمینت ، شیشه سکوریت نخستین بار در سال 1874 در پاریس فرانسه توسط آلفرد رویر دانشمند فرانسوی ساخته شد . در همین سال در انگلستان ثبت شد . رویر برای ساخت شیشه سکوریت از نوعی دستگاه به نام حمام بخار گریس استفاده کرد و شیشه را تقریبا ذوب کرد . سه سال بعد از این دانشمند آلمانی به نام فریدریش زیمنس شیشه سکوریتی جدیدتر ساخت . این شیشه که شیشه زمینس نامیده میشود مرحله خنک سازی درون قالب های خنک استفاده شد . ساخت شیشه سکوریت بعد از این و در قرن 20 و به خصوص قرن 21 بهبود یافته تر شد .

شیشه سکوریت لمینت

مزایای شیشه سکوریت

  • 1- مقاومت فیزیکی و مکانیکی شیشه سکوریت در برابر شیشه معمولی بسیار بیشتر و در حدود 5 برابر بیشتر است .
  • 2- شیشه سکوریت ایمنی بسیار بهتری دارد و بعد از شکسته شدن خطرات کمتری را موجب میشود . درواقع این شیشه ها بعد از شکسته شدن بسیار ریز خرد میشوند و حالت تیزی پیدا نمیکنند .
  • 3- شیشه سکوریت عایق حرارت خوبی است و برای استفاده در مناطقی که دمای آن ها متغییر است مناسب است .
  • 4- شیشه سکوریت عایق صوتی خوبی نیز هست .
شیشه سکوریت لمینت

کاربرد شیشه سکوریت

شیشه سکوریت لمینت – شیشه سکوریت کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان و صنایع خودروسازی و صنایع الکترونیکی و … دارد . در این قسمت به معرفی برخی کاربردهای شیشه سکوریت میپردازیم . به طور کلی هر کجا که ایمنی بیشتر – امنیت بالاتر و عایق حرارتی و عایق صوتی بهتر نیاز داریم یکی از بهترین گزینه ها که مشکلات ما را بر طرف میکنند شیشه های سکوریت هستند .

شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت در صنعت ساختمان

شیشه سکوریت لمینت – بر همه روشن است که شیشه ها جزیی مهم از ساختمان هستند . بدون شک صنعت ساختمان سازی یکی از صنایعی بوده است که همیشه نیازمند و خواهان شیشه های بهبود یافته بوده است . به طور کلی شیشه سکوریت در بخش های مختلف ساختمان به کار میاید یکی از این مکان ها پنجره های سرتاسری هستند . با توجه به اهمیت ایمنی شیشه سکوریت برای پنجره های سرتاسری نسبت به پنجره های معمولی مناسب تر هستند .

شیشه سکوریت برای درب های شیشه ای نیز به کار میرود . با توجه به بزرگ بودن این درب ها استفاده از این شیشه ها بسیار بهتر است نسبت به شیشه های معمولی . همچنین از شیشه سکوریت به عنوان درهای کشویی ، گاهی در آسانسور و مکان های نزدیک استخر استفاده میشوند . از شیشه سکوریت همچنین به عنوان قاب دوش و رومیزی های شیشه ای و شیشه های کابینت و یا شیشه های شومینه استفاده میشود .

شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت در صنایع غذایی

شیشه سکوریت لمینت – از شیشه سکوریت برای ساخت لیوان ها استفده میشود . در کشورهای اروپایی از ظروف ساخته شده با شیشه سکوریت در رستوران ها و هتل ها و اماکن عمومی استفاده میشود .

شیشه سکوریت در صنعت خودروسازی

شیشه سکوریت لمینت ، به حداقل رساندن خسارت ناشی از تصادف بین خودرو ها به ایمنی بیشتر شیشه های خودرو نیاز دارد . از شیشه سکوریت به عنوان شیشه جانبی و شیشه پشتی برخی خودرو ها استفاده میشود . برای شیشه جلویی بیشتر از شیشه‌ای به نام شیشه لمینت استفاده میشود . در قسمت های بعدی به این شیشه نیز خواهیم پرداخت .

شیشه سکوریت لمینت
نحوه کاهش آسیب خودرو با استفاده از شیشه سکوریت(شیشه حرارت داده)

شیشه لمینت

شیشه سکوریت لمینت ، در قسمت های قبلی به معرفی یکی از شیشه های بهبود یافته یعنی شیشه سکوریت یا شیشه حرارات دیده پرداختیم . در این قسمت در مورد نوع دیگری از شیشه های بهبود یافته یعنی شیشه لمینت صحبت میکنیم . شیشه لمینت یک شیشه ایمن محسوب میشود . نام شیشه لمینت از واژه انگلیسی laminated به معنای لایه لایه شده یا ورقه ورقه شده به زبان فارسی وارد شده است . این نام به خوبی معرف مشخصات این شیشه ها است . برای ساخت شیشه لمینت از چند لایه شیشه استفاده میشود . بین این لایه ها از طلق های مخصوصی به نام PVB و EVA و TPU استفاده میشود .

شیشه سکوریت لمینت
برای شیشه های سرتاسری به شیشه ایمن نیاز داریم

نوع دیگری از شیشه لمینت که خصوصیات بهتری دارد از سنتری گلس به جای pvb استفاده میکند . شیشه لمنیت را میشود شیشه ضد ضربه نامید . این شیشه ها در برابر ضربه به خوبی مقاوم هستند و بعد از شکسته شدن به حالت چسبناک باقی میمانند و به اطراف پخش نمیشوند . برای افزایش مقاومت تعداد این لایه‌ها را بیشتر میکنند .

ساخت شیشه سکوریت لمینت و خصوصیات آن

شیشه سکوریت لمینت ، همانطور که از نام این شیشه ها پیدا است برای ساخت این شیشه ها از چند لایه شیشه استفاده میکنند . بین این دو لایه از طلق های مخصوصی استفاده میکنند یکی از دلایل این امر این است که به هنگام شکسته شدن لایه های شیشه به این طلق میچسپند . همین چسپندگی باعث میشود از پاشیده شدن تکه ها و خرده شیشه‌ها به اطراف جلوگیری شود . شیشه های لمینت در ضخامت های گوناگون ساخته میشوند . همچنین امروزه علاوه بر طلق های PVB از طلق های دیگری مثل EVE یا اتیلن – وینیل استات و TPU یا پلی اورتان ترموپلاستیک استفاده میشود . طلق های TPU چسپندگی خیلی بالایی دارند . برای ساخت باید لایه بالا و پایین از شیشه باشد و بین این دولایه از طلق های نام برده و چسب تحت فشار و گرما متصل میشود .

شیشه سکوریت لمینت

مزایا

  • 1- ایمنی بالا : شاید مهمترین خصوصیت شیشه لمینت همین ایمنی بالای آن باشد . این شیشه ها بعد از شکسته شدن به حالت چسپناک باقی میمانند و به اطراف پخش نمیشوند . به این ترتیب آسیب به حداقل میرسد .
  • 2- امنیت بالا : با توجه به اینکه این شیشه ها مقاومت فیزیکی بالایی دارند میتوانند به حفظ امنیت شما کمک کنند .حتی از شیشه لمینت به عنوان ضد گلوله نیز استفاده میشود .
  • 3- عایق صدایی : شیشه لمنیت نسبت به شیشه های معمولی عایق به مراتب بهتر صدایی هست . به این ترتیب منزل شما از گزند آلودگی صوتی در امان میماند .
  • 4-زیبایی : با توجه به تنوع بالای رنگ و طرح ، میتوان گفت شیشه لمینت زیبایی زیادی را برای بنای ما به همراه میاورد .
  • 5-جلوگیری از ورود نور مستقیم خورشید : با توجه به ضخامت بالاتر و لایه ای بودن این شیشه ها با استفاده از این شیشه ها منزل و محیط شما از گزند نور مستقیم خورشید در امان میماند .
  • 6-جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش : یکی دیگر از مزایای مهم شیشه لمینت یا شیشه نکشن جلوگیری از ورود اشعه های خطرناک مثل فرابنفش است .
شیشه سکوریت لمینت
ساختار شیشه لمینت

تاریخچه

این شیشه ها در سال 1903 و در فرانسه تولید شدند . بعد از اینکه دریافتند شیشه ها هنگام تصادفات خودرویی آسیب جانی زیادی وارد میکنند نهایتا این شیشه ها ثبت اختراع شدند . به این ترتیب میتوان گفت اولین صنعتی که از شیشه لمینت استفاده کرد صنعت خودرو سازی بود . در سال های بعدی شیشه لمینت وارد صنایع نظامی نیز شدند . در جنگ جهانی اول برای به حداقل رساندن آسیب های جسمی از شیشه لمینت به عنوان عینک ماسک های ضد شیمیایی استفاده میشد . شیشه لمینت از سال 1905 و در انگلستان به عنوان شیشه های ساختمان به کار برده شد . در سال 1927 شیمی دان کانادایی به نام هوارد متیسون از طلق های pvb یا پلی وینیل بوتیرال بین لایه های شیشه استفاده کرد .

این نوع شیشه لمینت به زودی به محبوبیت زیادی دست و پا کرد و عملا جایگزین نسخه های قدیمی شیشه لمینت شد . در سال های بعد و در انگلستان (سال 1930 ) استفاده از شیشه لمینت برای شیشه جلو خودرو اجباری شد . استفاده از شیشه لمینت در سال های بعدی نیز گسترده تر شد . خصوصیات این شیشه ها نیز طی این سال ها رشد فراوانی را تجربه کرد . در ایران نیز شرکت فرکو در سال های گذشته توانسته شیشه لمینت هایی با استاندار جهانی تولید کند .

شیشه سکوریت لمینت

کاربرد شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت لمینت – شیشه لمینت کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارد . از شیشه لمینت در صنایع خودرو سازی و صنعت ساختمان و ساخت لیوان ها و ظروف و صنایع نظامی و … استفاده میشود . در صنعت ساختمان و به خصوص در نمای برج ها و آسمان خراش ها که شیشه ای هستند از شیشه لمینت استفاده میکنند. شیشه لمینت برای استفاده به عنوان شیشه پنجره های تمام قد استفاده میشود . از شیشه لمینت برای درب ها شیشه ای و محیط هایی در ساختمان که به ایمنی نیاز دارند استفاده میشود . در صنایع نظامی از شیشه لمینت به عنوان ضد گلوله استفاده میکنند . در صنعت خودروسازی استفاده از شیشه لمینت برای شیشه جلویی یک استاندارد مهم محسوب میشود . خودروهای با کیفیت از شیشه لمینت در شیشه های کناری و شیشه عقبی نیز استفاده میکنند . از شیشه لمینت برای ساخت ظروف به خصوص ظروف ، هتل ها و رستوران ها استفاده میشود .

شیشه سکوریت لمینت

شیشه سکوریت یا شیشه لمینت

شیشه سکوریت لمینت – در قسمت های قبل خصوصیات شیشه سکوریت و شیشه لمینت را معرفی کردیم . دیدیم که هر دو نوع شیشه ایمنی و مقاومت خوبی دارند . با توجه به موارد ذکر شده میتوان گفت با انتخاب هر کدام از این شیشه ها شما میتوانید نیازهای خود را برطرف کنید . اما برای اینکه بتوانید انتخاب درستی بین این دو شیشه داشته باشید ، با کارشناسان فرکو تماس بگیرید . شرکت فرکو یکی از معتبرترین تولیدکنندگان شیشه سکوریت لمینت در کشور محسوب میشود . شما میتوانید با استفاده از اطلاعات تماس قسمت زیر با کارشناسان شرکت فرکو تماس حاصل کنید تا شما را راهنمایی کنند .

شیشه سکوریت لمینت
مقایسه نحوه مهار آسیب در شیشه لمینت و شیشه سکوریت

سفارش شیشه سکوریت لمینت

شما میتوانید برای تماس و ارتباط با شرکت فرکو از اطلاعات زیر استفاده کنید .

شماره تماس شرکت فرکو : 02188068352

شما میتوانید با شماره مقابل برای ارتباط با کارشناسان شرکت فرکو استفاده کنید : 09101767773

پیج اینستاگرام فرکو را از طریق لینک زیر دنبال کنید و جدیدترین طرح هارا تماشا کنید :  https://www.instagram.com/farkoo.ir/

آدرس سفارش حضوری : تهران ، اتوبان فتح ، باغستان ، میدان سعید آباد ، خ باغ عمارت ، خ ۱۵ متری سلمان ، بن‌بست بنفشه ، انتهای کوچه درب سبز روشن

شیشه سکوریت لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
×

میدونستی هر هفته مسابقه داریم ؟!

صفحه ی اینستاگراممون رو فالو کن تا تو هم یکی از برنده های میلیونی آینه ای مون باشی!

پیج اینستاگرام فرکو