Home

استین گلاس

استین گلاس ها رو می‌توان در دسته شیشه‌های رنگی در نظر گرفت. درواقع می‌تونه یک اثر هنری نیز تلقی بشه. زیبایی فوق‌العاده‌ای داره. در هر کاربردی که مورداستفاده قرار بگیره، فضای خیره‌کننده‌ای رو ایجاد خواهد کرد. قدمت بسیار طولانی نیز داره که آثار اونو در بناهای مهم تاریخی در سرتاسر جهان می‌بینیم.

استین گلاس یک اثر کاملاً هنری می‌تونه باشه. رنگ که روی سطح شیشه اعمال می‌شه، جزییات و حس سه‌بعدی به تصویر اضافه می‌کنه. جنبه‌ی دیگر استین گلاس، اینه که با افزایش نور روز ،درواقع با تغییر آب‌وهوا، فصل و زمان روز تغییراتی در درخشش و جلوه خود می‌کنه. هنگامی‌که یک پانل شیشه‌ای با پرتوی قوی از نور مورد تابش قرار می‌گیره ، می‌توان رنگ‌های شناور راز بالای پانل دید. و این همون چیزی هست که اونو به شکل هنری متحرک و تقریباً عرفانی تبدیل می‌کنه.

پنجره استین گلاس
استین گلاس1

استین گلاس ها را برای مکان‌های مهم و بزرگ استفاده می‌کردند و اثر هنری به‌حساب می‌آید. خیلی از آن‌ها از گذشته تاکنون در سراسر دنیا هنوز باقی‌مانده‌اند و امکان بازدید از آن‌ها وجود دارد. گاه مفهوم‌های متفاوت و عمیقی را به مخاطب القا می‌کنند. در خانه‌ها هم تقریباً طبقه متوسط و ثروتمندان می‌توانستند آن ها را در خانه‌های خود داشته باشند. برای مجلل ساختن فضای خود ازاستین گلاس ها در قسمت‌های مختلف از به خصوص پنجره‌ها استفاده می‌کردند . با تابش نور، رقص نور زیبایی نیز ایجاد می‌شد.

صنایع شیشه و آینه فرکو انواع شیشه استین گلاس و نیز طرح استین گلاس را در کاربردهای مختلف تولید می‌نماید. کیفیت و قیمت محصولات تولیدشده بهترین بسیار بالا و مناسب می‌باشند. برای کسب اطلاعات و دریافت راهنمایی می‌توانید با شماره 021-88068352 تماس بگیرید.

تاریخچه استین گلاس

منشأ استین گلاس شاید دقیقاً مشخص نیست. ولی بسیاری بر این باورند که استین گلاس نخستین بار توسط مصریان باستان و یا رومی‌ها ساخته‌شده است، که هردو در ساخت اشیاء شیشه‌ای کوچک رنگی عالی بودند. در دوره قرون‌وسطی، ساخت پنجره استین گلاس شکوفا شد و در دوره گوتیک به اوج خود رسید. ساخت استین گلاس در دوره رنسانس ادامه داشت،اما در پایان این دوره کاهش یافت. امروزه محبوبیت استین گلاس احیاشده و در کاربردهای بسیار متفاوت و زیبایی از آن استفاده می‌شود.

استین گلاس درواقع فرمی از نقاشی است که از بیش از 1000 سال پیش آغازشده است و هنوز هم اساساً به همین روش صورت می‌گیرد. در دوره گوتیک و رنسانس، شیشه رنگ‌آمیزی(Stained Glass) یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های نقاشی در اروپا بوده است. یکی از گسترده‌ترین شکل‌های نقاشی ،استین گلاس که الهام‌بخش زندگی افراد باایمان از طریق روایت‌های مذهبی در کلیساها و راهبه خانه‌ها، هم‌بستگی‌های سیاسی در سالن‌های شهر و یا حتی پنجره‌های خانه‌های خصوصی بوده است.

استین گلاس
استین گلاس2

برخی از این پنجره‌های استین گلاس از آیکون‌های نمادین مبهم استفاده می‌کردند. که امروزه دانشمندان و مورخان برای یادگیری در مورد زندگی روزمره آن زمان مطالعه می‌کنند.  ازاستین گلاس معمولاً در ساخت پنجره‌ها استفاده می‌شد، تا نور از طریق نقاشی بدرخشد. برخی از قدرتمندترین هنرهای ایجادشده در قرون‌وسطی،چرخه‌های استین گلاس یا داستان‌های بصری در کلیساهای بزرگ فرانسه بوده است، که از مشهورترین آن‌ها کلیسای ریمزReims است.

درواقع تولید پنجره‌های استین گلاس در مقیاس بزرگ برای کلیساها در اروپا در دوره رنسانس شکوفا شد.

اطلاعات بیشتر را نیز می‌توانید دراین سایت جستجو فرمایید.

مراحل تولید

6 مرحله که در تولید استین گلاس انجام می‌شود

1 – ابتدا یک طرح کلی از طرح موردنظر ترسیم می‌شود. سپس نقشه برای اندازه موردنظر ساخته می‌شود. که به این نقاشی تمام اندازه، کارتون(cartoon) گفته می‌شود. معمولاً هم‌ شکل قطعات شیشه‌های جداگانه،جزییاتی که برای رنگ‌آمیزی و رنگ شیشه‌ها است،روی کارتون نشان داده می‌شود. در قرون‌وسطی روی تخته‌های سفید(whitewashed boards) انجام می‌شدند.

2 – رنگ‌های مختلف شیشه برای قسمت‌های جداگانه طراحی ، انتخاب می‌شوند. طرح  کلی هر قطعه روی سطح با شستشوی آهک سفید رنگ‌آمیزی می‌شود. سپس قطعات با استفاده از آهن مقسم به شکل‌های ناصاف بریده می‌شوند. که نوک گرم آن روی سطح شیشه اعمال می‌شود و باعث شکسته شدن آن می‌شود. یک میله آهن با یک شیار در انتها که برای تراشیدن در لبه‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود تا زمانی که شکل دقیقی حاصل شود.

ساخت استین گلاس
استین گلاس3

3 – پس‌ازاین که شیشه برش و شکل داده می‌شوند، بارنگ دانه‌ای که با مخلوط کردن اکسید آهن و مس با شیشه پودر تشکیل می‌شوند، رنگ‌آمیزی می‌شوند. شراب یا سرکه برای کمک به اعمال رنگ‌دانه روی شیشه اضافه می‌شود. پس از رنگ‌آمیزی، قطعات جداگانه شیشه در اجاق چوبی به نام کوره قرار داده می‌شوند. گرمای کوره باعث می‌شود که رنگ آغشته به شیشه به‌طور مرتب به سطح شیشه برسد. نقاشان شیشه‌ای از رنگ خاص ساخته‌شده از ذرات شیشه‌ای به حالت تعلیق دریک چسب مایع استفاده می‌کردند به معنای زجاجیه(vetreous). شامل شیشه، برای رنگ کردن طرفی شیشه‌ای که جلوی داخلی ساختمان باشد. در هنگام پخت، ذرات شیشه در رنگ ذوب‌شده و با سطح شیشه ترکیب می‌شوند تا طیف‌های از تن قهوه‌ای و سیاه ایجاد شود.

4 – تکه‌های شیشه به همراه نوارهای باریک سرب برای تشکیل تابلو نگهداری می‌شوند. به این نوارها “lead came” گفته می‌شود. از سرب استفاده می‌شود چون هم انعطاف‌پذیر است وهم سازگاری لازم را برای جابه‌جایی دراشکال مختلف قطعات شیشه‌ای فراهم می‌کند.

2مرحله پایانی

5 – glazing اصطلاحی برای مونتاژ پنل استین گلاس است که می‌تواند دریک پنجره قرار بگیرد و تنظیم شود. بعدازاین که قطعات شیشه جداگانه رنگ و حرارت داده شدند،روی کارتون( نقشه‌ای که در مرحله1 آماده شد) قرار می‌گیرند. با سرب به هم وصل می‌شوند تا یک پانلی تشکیل شود. در قرون‌وسطی از چاقوی ترکیبی و چکش برای این فرایند استفاده می‌شد. که از لبه چاقو برای برش قطعات  بدنه استفاده می‌کردند و از انتهای چکش آن برای ایمن کردن به صفحه کار که لبه‌ها در طی مونتاژ درجای خود قرار بگیرند. سپس قسمت‌های حاصل از آن‌ها با لحیم‌کاری، آلیاژ سرب و قلع که به‌راحتی در دمای پایین ذوب می شوند. به هم متصل می‌شوند و به‌سرعت تنظیم می‌شوند.

6 – سپس پانل یا تابلو سمنته می‌شود(ملاط آبکی سیمان برای چسبندگی) تا کمک به ایمن کردن شیشه در داخل و ضدآب کردن پنجره انجام ‌شود. سیمان نیمه مایع با یک قلم‌مو استفاده می‌شود و سپس با یک‌لایه از گچ یا خاک‌اره پوشیده می‌شود تا مایع اضافی آن جذب شود. دستورالعملی که برای این سیمان در قرون‌وسطی بود مشخص نیست. گرچه مواد اصلی احتمالاً گچ خردشده و روغن بزرک بودند. سپس پانل یا تابلو با یک برس خشک تمیز می‌شود تا فقط سیمان زیر سرب باقی بماند.

در استین گلاس ها، قطعات کوچک شیشه‌ای برای شکل دادن الگو یا تصاویر موردنظر در کنار هم چیده شده‌اند. و توسط نوارهای سرب نگه‌داشته شده و به‌وسیله یک قاب سفت‌وسخت پشتیبانی می‌شوند.

کاربردهای استین گلاس

شیشه‌های استین گلاس اگر در پنجره‌ها به‌کاربرده می‌شوند باید متناسب با فضایی که برای آن استفاده می‌شود، باشند. در برابر باد و باران مقاومت داشته باشد و بایستد. همچنین خصوصاً در پنجره‌های بزرگ باید از وزن مخصوص خود پشتیبانی کنند. درواقع هدف اکثر پنجره‌ها در این است که منظره‌ای از بیرون و ورود نور به داخل ساختمان ایجاد و همچنین به‌منظور حفظ حریم شخصی نیز ایجاد می‌شوند. بااین‌حال پنجره‌های استین گلاس فقط به این منظور به‌کاربرده نمی‌شوند. بلکه برای زیباسازی ساختمان‌ها، کنترل نور و گاهی اوقات برای القای مفهومی استفاده می‌شوند که بسیار فراتر از پنجره های معمولی هستند.

پنجره استین گلاس
استین گلاس4

اگرچه این نوع از شیشه به‌طور سنتی در کلیساها و سایر بناهای مهم مذهبی به‌کاررفته، در تابلوهای صاف ساخته‌شده و به‌عنوان پنجره مورداستفاده قرار می‌گرفته بیشتر و تاکنون نیز این کاربرد ادامه دارد و اکنون علاوه بر این ها کاربرد های بسیار متفاوت تری پیدا کرده اند.

در قسمت‌های ورودی مجتمع‌های مسکونی واداری و… بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد و زیبایی بسیاری هم از قسمت خارج از فضا وهم از داخل ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تا افراد در بدو ورود به مکان موردنظر احساس زیبایی از محیط موردنظر بگیرند وکه طرح و رنگ‌های به‌کاررفته در آن نیز می‌تواند متناسب نمای بیرونی و داخلی فضای مورد نظر و کاربری آن محیط از این نظر که مسکونی،تجاری، پزشکی هنری و رستوران ها و…. باشد انتخاب می‌شود که می‌توان در این امر از متخصصان در این حوزه کمک گرفت، که هنر بازی با نور، قطعاً هنری است که ساختارهای تاریخی جهان بر آن تسلط دارند.

درب استین گلاس
استین گلاس5

دیگر کاربردها

همچنین از این استین گلس ها در محیط‌های مختلفی ازجمله منازل، رستوران‌ها، کافه‌ها، مجتمع‌ها و… می‌توان استفاده کرد و فضای زیبا و چشم‌نواز و لطیفی ایجاد کرد و محدودیتی برای آن وجود ندارد فقط باید هوشمندانه و متناسب با فضای موردنظر به‌کاربرده شود تا زیبایی دوچندانی نسبت به پنجره و درها و… معمول داشته باشد و افراد در این فضاها احساس بهتری داشته باشند.

با استفاده ازاستین گلاس در محیط خود به‌خصوص رستوران‌ها و کافه‌ها و در کل مکان‌هایی که هرروزه افراد زیادی به آنجا رفت‌وآمد ‌می کنند، با ایجاد زیبایی چشم‌نوازی که به‌وسیله استین گلاس ها برای افراد ایجاد می‌شود، باعث می‌شود تا افراد مختلف جذب این مکان‌ها شوند و می‌تواند بسیار سودآور برای صاحبان مشاغل باشد زیرا زیبایی محیط افراد مختلفی را می‌تواند جذب کند چون در دنیای امروز اهمیت طراحی و دکوراسیون در جذب افراد به این مکان‌ها غیرقابل‌انکار است و همین طور استین گلاس برای رستوران ها و کافه های مدرن و نیز سنتی با هر طرح دلخواهی متناسب با فضا می تواند استفاده شود و فضای متفاوتی ایجاد کند.

نمای استین گلاس
استین گلاس6

ویژگی و کاربردهای منحصربه فرد استین گلاس

خلاقیت‌هایی باعث می‌شود تا استین گلاس را به‌صورت مدرن و به روش‌های ظریف و جالب وارد فضاهای مختلف داخل خانه حتی به‌صورت ابزار تزیینی و درکل محیط‌های مختلف شوند. ازجمله می‌توان از آن‌ها در قسمتی از پنجره و درها استفاده کرد و نه حتی در کل قسمت های آن تا هم علاوه بر زیبایی خاصی که ایجاد می‌شود باعث شود تا طراحی به سمت امروزی و مدرن و مینیمالیسم باشد.

درب استین گلاس
استین گلاس7

این سبک از شیشه برای اتاق خواب کوک و فرزند شما و یا حتی مهدها با توجه به شادابی و نشاطی که به دلیل وجود رنگ ها دارد، بسیار گزینه مناسب و زیبایی است و فضا را برای فرزند شما شادتر و صمیمی تر می کند و علاوه بر این ها می توانید هر طرح دلخواهی که مورد علاقه خود و کودکتان است بر روی شیشه استین گلاس خود داشته باشید.

درب استین گلاس
استین گلاس8

 حتی می‌توان برای میزها نیز از استین گلاس ها استفاده کرد و زیبایی بسیاری به میز بخشید. و از آن در قسمت‌های مختلف خانه و کافه و… و حتی در فضای باز مثل تراس یا حیاط استفاده کرد و لذت برد و میز خاص و منحصر به فردی داشت.

میز استین گلاس
استین گلاس9

برای آباژورها و ابزار روشنایی نیز می توان از استین گلاس استفاده کرد که بسیار زیبا هستند. همچنین هنگام روشن بودنشان نیز با توجه به نورهای زیبایی که ایجاد می کنند، روشنایی بسیار خاص و خیره کننده ای ایجاد می کنند.

لوستر استین گلاس
استین گلاس10

مزایای استفاده از استین گلاس

در کل با استفاده ازاستین گلاس ها می‌توان محیط زیبایی برای خود و دیگران ایجاد کرد و روح تازه‌ای به محیط بخشید. همانطور که برخی موارد استفاده آن را دیدیم می تواند در بسیاری موارد و در فضاهای مختلفی استفاده شود تا فضا را از یکنواختی خارج کند و رنگ و روح تازه ای به فضای موردنظر ببخشد. پس کافی است تصمیم بگیرید و انتخاب کنید تا به ما سفارش دهید و در اسرع وقت و با قیمتی مناسب سفارش خود را با کیفیت فوق العاده داشته باشید.

استین گلاس ها علاوه براین که با شیشه‌های رنگی و طراحی و… ایجاد می‌شود، می‌توان طرح‌های موردنظر را بر روی شیشه چسباند. در این صورت شیشه موردنظر طرح استین گلاس است و در مقایسه با استین گلاس هزینه بسیار کمتری دارد. در زمان کمتری نیز آماده می‌شود و تحویل شما مشتریان عزیز داده می شود.

ثبت سفارش

می توانید هر طرح و رنگ دلخواه که در ذهن دارید یا تصویری از آن طرح دارید از طریق واتس اپ با ما مطرح کنید تا بتوانید دقیقا استین گلاس خود را مطابق سلیقه خود با بالاترین کیفیت ممکن و قیمت منصفانه داشته باشید.

شما می‌توانید از بین طرح‌های آماده و یا اگر طرح خاصی مدنظر دارید انتخاب نمایید. در این صورت دقیقاً طبق خواسته و طرح شما، روی استین گلاس اجرا و در کمترین زمان ممکن آماده می‌شود.

همچنین از طریق شماره گیری شماره021-88068352 تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما بتوانند اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند. علاوه بر این در انتخاب هرچه بهتر محصول شما مشتریان گرامی را راهنمایی نمایند.

2 پاسخ

    1. سلام روزبخیر. بله هر طرحی که دوست داشته باشید ما میتونیم روی شیشه استین گلاس پیاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
×

میدونستی هر هفته مسابقه داریم ؟!

صفحه ی اینستاگراممون رو فالو کن تا تو هم یکی از برنده های میلیونی آینه ای مون باشی!

پیج اینستاگرام فرکو