Home

شیشه خمیده

شیشه خمیده یا شیشه خم

شاید با مشاهده برخی از ساختمان ها و نمای مورد استفاده آنها همواره این سوال برایتان پیش آید که شیشه خم چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟ شیشه زمانی که در شرایط حرارتی قرار بگیرد می توان شکل آن را تغییر داد و به طرح دلخواه درآورد. در شرایط استاندارد می توان شیشه را با حرارت منظم به شکل قوس دار و خمیده در آورد. شیشه خم این قابلیت را دارد به شیشه سکوریت خم، شیشه لمینت خم نیز درآید. شیشه خم در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و این مشکل را که در قسمت های دوار ساختمان ها را با چه شیشه ای پوشش دهند برطرف نموده اند. شیشه خم را به وسیله پروفیل های مخصوص می توان در تمام نقاط قوس دار نصب نمود.

شیشه خمیده
تریبون شیشه ای

چگونه می‌توان شیشه را خم کرد

جهت پاسخ دادن به این سؤال که چگونه می‌توان شیشه را خم کرد به انواع روش‌های خم کردن شیشه می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

  • خم کردن به روش سکوریت و حرارت دهی
  • خم کردن به روش داغ
  • خم کردن به روش سرد
  • خم کردن به روش لمینیت

در فرایند خم شیشه به روش سکوریت، هم‌زمان با حرارت دهی شیشه سکوریت هم می‌شود. در این روش شیشه تا دمای 360 درجه حرارت داده می‌شود. در این حالت شیشه تا مرز ذوب شدن پیش می‌رود. و وقتی‌که شیشه حالت خمیری پیدا کرد با استفاده از طول و شعاع کمان، طبق زاویه مشخص خم‌ شده و حالت می‌گیرد.

شیشه خمیده
شیشه خمیده در حال تولید

خم کردن می‌تواند بدون شکل هم باشد اما خم شیشه استوانه‌ای شکل مرسوم‌تر است.روش داغ شیشه، مشابه روش اول می‌باشد. با این تفاوت که در روش داغ، شیشه را تا دمای حدودی 600 درجه سانتی‌گراد داغ‌کرده و آن را در قالب از پیش‌ساخته شده قرار می‌دهند تا شیشه کامل خم شود.ایجاد شیشه خم به روش سرد، در دمای معمولی اتاق صورت می‌گیرد. در این دما شیشه معمولی و حتی سکوریت شده را در داخل دستگاه قرار داده و سپس آن را خم می‌کنند.

روش کار دستگاه خم به‌صورت فریمی است و شیشه را درون فریم‌های مخصوص قرار داده تا شیشه خم شود.درروش خم کردن شیشه به‌صورت لمینیت از هر سه روش بالا به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود. بعضی از روش‌های خم شیشه برای تمامی زوایای خم شیشه کارآمد نبوده و می‌توان از ترکیبی از آن‌ها استفاده نمود.

چند مورد از کاربردهای رایج شیشه‌ خمیده

شیشه‌های خم را تقریبا در هر جایی و در هر بخشی از دکوراسیون به کار برد. شیشه‌های خم می‌توانند منظره‌های جالبی را ایجاد کرده و بر روی هر سطحی که دارای قوس باشد می‌توانند جایگذاری شوند. سطوح ویترین، یخچال، کابینت، هود، کابین‌های آسانسور شیشه‌های و کابین دوش، تنها چند مورد از سطوحی هستند. که می‌توان بر روی آن‌ها شیشه‌های خم را نصب کرد.

پنجره‌های منحنی

نوع خاصی از پنجره‌ها وجود دارند که با یک نوع خاصی از انحنا و قوس ساخته می‌شوند. این نوع از پنجره‌ها در داخل قاب خود، به شیشه‌های خم شده احتیاج دارند.

شیشه خمیده
دیوار شیشه ای

آسانسورهای شیشه‌ای

آسانسورهای شیشه‌ای یکی از مدرن‌ترین المان‌هایی هستند که امروزه در ساخت و طراحی ساختمان‌ها به کار می‌روند. از آنجایی که کابین این آسانسورها باید شکل جمع و جوری داشته باشند. پس باید از شیشه‌های منحنی برای پوشاندن دور تا دور کابین استفاده شود. این شیشه‌ها می‌توانند کارآمدی بالایی برای ساخت کابین آسانسورهای کوچک‌تر، قابل‌ کنترل‌تر و سبک‌تر داشته باشند.

پارتیشن‌های شیشه‌ای

پارتیشن شیشه ‌ای امروزه به یکی از لوازم محبوب در صنعت طراحی داخلی تبدیل شده است. پارتیشن‌ها برای تقسیم بندی فضاهای فلت و مسطح، یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌آیند. یک نوع از پارتیشن‌های شیشه‌ای که به صورت نوین طراحی شده و ظاهر جالب و زیبایی هم دارد، پارتیشن شیشه‌ای منحنی است. این طرح از پارتیشن‌ها بسیار خلاقانه‌تر و متنوع‌تر از پارتیشن‌های معمولی ساخته شده با شیشه‌های صاف هستند.

شیشه خمیده
پارتیشن شیشه ای

شیشه آکواریوم

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم دیگر از شکل ساده و تکراری آکواریوم خود خسته شده‌اید. حتما به تهیه آکواریوم‌های منحنی فکر کنید. آکواریوم‌هایی که به جای شیشه‌های صاف، از شیشه‌های منحنی ساخته شده باشند، زیبا، خلاقانه و شیک به نظر می‌رسند.

شیشه خمیده
آکواریم

شیشه رومیزی

شیشه خم رومیزی در ادارات و میزهای رسمی و حتی جهت استفاده در منازل مسکونی کاربرد زیادی دارد. شیشه خم رومیزی می‌تواند خود به ‌تنهایی یک میز شیشه‌ای باشد و مستقل از سایر اجزا عمل کند. اما جهت ایجاد این شیشه خم، باید بیشترین زاویه ممکن را برای ساخت به کاربرد تا میز بتواند بیشترین تحمل وزن را داشته باشد. لبه‌های شیشه خم رومیزی به‌صورت کامل دیاموند خورده و صاف می‌شود که خطر جانی نداشته باشد. رنگ‌های شفاف و دودی بیشترین استفاده در شیشه خم رومیزی را دارا هستند.
شیشه خم در دکوراسیون های مدرن بسیار رایج است و در ضمن سادگی زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.

شیشه خمیده
میز شیشه ای

شیشه ساختمانی

شیشه در فرایند خم شدن قادر به تحمل وزن بسیار بالاتری از شیشه‌های صاف است و از مقاومت بالایی برخوردار است. این ویژگی شیشه خم باعث شده که استقبال گرمی از شیشه خم در صنایع ساختمانی شده و برای قسمت‌های مختلف ساختمان از آن می‌توان استفاده کرد.
برای مثال شیشه خم یا شیشه قوس‌دار را می‌توان در داخل برج‌ها برای جلوه دادن به ورودی و لابی هتل‌ها و ساختمان‌ها استفاده نمود. همچنین برای استفاده جهت تراس و پنجره‌های خم می‌توان از شیشه قوس‌دار بهره برد. مجتمع‌های تجاری و هتل‌های مجلل در شکل‌های نیم‌دایره، دایره کامل و سایر شیشه‌های خم نمونه‌ای بارز از شیشه خم ساختمانی هستند که نشان از طرفداران این فنّاوری در اکثر نقاط دنیا دارد.

شیشه خمیده
سقف شیشه ای

شیشه فروشگاهی

شیشه خم فروشگاهی با استفاده از روش‌های شیشه خم ذکرشده ایجاد می‌گردد، جنس این شیشه‌ها جهت وضوح دید ویترین باید از شفافیت ویژه‌ای برخوردار باشد، جهت ساخت شیشه خم ویترینی معمولاً از شیشه‌های سوپر کلیر استفاده می‌کنند تا شفافیت بالایی داشته باشد. شیشه خم فروشگاهی در مقایسه با شیشه‌های صاف جلوه‌ای چند برابر خیره‌کننده‌تر ایجاد کرده و ممکن است با استفاده از همین قدرت جذب بالا توجه مشتریان را به خود جلب نماید.

مزایای استفاده از شیشه خمیده

زیبایی

شیشه‌های خم می‌توانند یک نمونه زیبایی خاص را به شما هدیه دهند. این شیشه‌ها یک خاصیت تطبیق پذیری و انعطاف پذیری در خود دارند که باعث می‌شود تا این شیشه‌ها بتوانند در هر نقطه‌ای از منازل و محل کار و در هر شکل و نوعی از دکوراسیون‌ها استفاده شوند و سطح بی سابقه‌ای از خلاقیت را برای شما به ارمغان بیاورند.

مقاومت و دوام

پنل‌های شیشه‌ای خم شده مقاومت بسیار بیشتری نسبت به شیشه‌های معمولی دارند. به دلیل این که حمل و نصب شیشه‌های خم نسبت به شیشه‌های تخت بسیار سخت‌تر و چالش برانگیز بوده پس این نیاز به وجود می‌آید تا این شیشه‌ها ایمن‌تر تولید شوند. شیشه‌های خم برای ایمن شدن به صورت شیشه سکوریت ساخته می‌شوند. در صورت مقاوم بودن شیشه‌ها، آن‌ها دیرتر به مشکل بر می‌خورند و در نتیجه باعث می‌شوند تا کم‌تر به تعمیر احتیاج پیدا کنید و به هزینه‌های زیادی بر نخورید.

همچنین شیشه‌های خم را می‌توان با روشی به نام خنک‌سازی هم مقاوم‌تر کرد.

شیشه خمیده
نرده و پنجره شیشه ای

شفافیت

شیشه‌های خم هر چقدر هم که با شیشه‌های ساده و معمولی تفاوت داشته باشند، اما باز هم با آن‌ها یک شباهت بزرگ دارند؛ شیشه‌های منحنی نیز درست مانند شیشه‌های دیگر شفافیت دارند. ماهیت شفاف این شیشه‌های خم به طراحان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها بتوانند با جریان نور بازی کنند و جلوه‌های بسیار جالبی را به وجود بیاورند و حتی میزان نور طبیعی که از داخل می‌تابد را به حداکثر برساند. نور طبیعی می‌تواند در داخل ساختمان فضای مطبوع‌تری را ایجاد کرده و آن‌را برای ساکنان دلنشین‌تر کند.

انواع شیشه خمیده

شیشه خمیده سکوریت

شیشه های خم پس از اینکه از کوره خارج شد در حالت نیمه سکوریت است به عبارتی مقاومت شیشه بر اثر گرمای داخل کوره بیشتر شده .اما هنوز به طور کامل به حالت نشکن تبدیل نشده است. برای تولید شیشه خم سکوریت باید شیشه خم را دوباره وارد کوره کنیم اما اینبار در داخل کوره مخصوص سکوریت قرار داده می شود. و پس از اینکه به طور کامل به حالت سکوریت تبدیل شده. از کوره خارج شده و عملیات سردسازی شیشه انجام می شود. قیمت شیشه خم سکوریت بیش از شیشه خم ساده می باشد .

شیشه خمیده دوجداره

برای تولید شیشه خم دوجداره نیاز به و شیشه خم با ابعاد یکسان و با شعاع خم مشابه می باشد. که از طریق اسپیسرها به هم متصل خواهند شد. فرآیند تولید شیشه خم دوجداره با شیشه دوجداره مشابه است اما به دلیل اینکه برای تولید شیشه خم دوجداره باید زمان بیشتر صرف ساخت آن کرد. به طبع در تعیین قیمت شیشه خم تاثیرگذار خواهد بود .

شیشه خمیده لمینت

شیشه های لمینت در پروژه هایی که خطر شکستن شیشه وجود داشته و یک نمای شیشه ای را خواهیم داشت استفاده می شود . برای تولید شیشه خم لمینت هم دقیقا مشابه شیشه خم دوجداره به دو شیشه خم با ابعاد و شعاع خم یکسان نیاز داریم اما روی هم قرار دادن شیشه ها توس لایه PVB و SGP صورت می گیرد. این ماده در هنگام شکستن شیشه ها مانع پخش شدن ذرات شیشه خواهد شد. قیمت شیشه خم لیمنت نسبت شیشه دوجداره بیشتر است .

شیشه خمیده آکواریوم و بوفه

برای تولید شیشه خم آکواریوم و شیشه خم بوفه می توان از شیشه های خم ساده و سکوریت شده استفاده کرد اما برای بوفه بهتر است. که از شیشه خم سکوریت استفاده کنیم چرا که ابعاد شیشه ها معمولا بزرگ است. و در صورت شکستن شیشه خطر زیادی افراد پیرامون آن را تهدید خواهد کرد. اما برای ساخت آکواریوم های خانگی استفاده از شیشه های خم خام مانعی نخواهد داشت .

شیشه خمیده
نرده شیشه ای

شیشه خمیده رنگی

جهت تعیین قیمت شیشه خم رنگی مورادی چون ابعاد شیشه شعاع خم شیشه و نوع شیشه در نظر گرفته می شود. که در این بین نوع شیشه رنگی ( شیشه رنگی ساده یا لاکوبل ) تاثیر بسزایی دارد .

شیشه خمیده بوفه

با توجه به اینکه ابعاد شیشه های خم بوفه معمولا بیش از یک متر مربع است. به طبع در تعیین قیمت شیشه تاثیر بسزایی دارد. در برخی از بوفه ها شیشه خم در سه طرف بوفه قرار داده شده است .

شیشه خمیده میز شیشه ای

میزهای شیشه ای خم یکی از لوکس ترین کالاهای شیشه ای در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن محسوب می شود که اغلب از شیشه های کریستال ۱۶ میل و ۲۰ میل برای تولید آن استفاده می شود .

شیشه خمیده ویترین

امروزه با توجه به تاثیر بسیار زیاد نمای شیشه ای در نمایش بهتر محصولات در اغلب فروشگاه ها از ویترین های شیشه ای خم استفاده می شود. این نوع ویترین ها در جواهر فروشی ها به کرات استفاده می شود .

شیشه خمیده
میز شیشه ای رنگی

شیشه خمیده کابینت

کابینت های شیشه ای نیز در طرح های جدید به صورت خم اجرا می شود. به طوری که ابتدا فریم های چوبی ساخته شده سپس شیشه خم با شعاع مورد نظر تولید شده و روی فریم قرار خواهد گرفت .

شیشه خمیده هود

اجرای هود شیشه ای نیز در طرح های جدید با استفاده از شیشه های خم صورت می گیرد. که در اغلب موارد نیز پس از خم کردن شیشه فرآیند رنگی کردن شیشه توسط پیسوله انجام خواهد شد .

شیشه خمیده اسیدکاری شده

طرح جدیدی از شیشه های خم دکوراتیو که الگوهای مختلفی روی شیشه خم اسیدکاری می شود. برای تولید این نوع شیشه ها از اسیدهای مخصوص شیشه و پمپ فشار قوی استفاده می شود .

شیشه خمیده حکاکی شده


با استفاده از دستگاه هوشمند مستر طرح های مختلفی روی شیشه های خم حکاکی یا اینگریوینگ می شود. به عبارتی در این روش طرح مورد نظر روی شیشه تراشیده ( کنده کاری ) خواهد شد .

شیشه خمیده
میز شیشه ای

شیشه خمیده طرح دار

در صنایع شیشه و آینه فرکو با بهره گیری از دستگاه چاپ و سندبلاست طرح های مختلفی روی شیشه های خم به صورت مات و رنگی ایجاد می شود. به طور مثال می توان لوگو را روی شیشه خم سندبلاست کرد ضمنا قیمت شیشه خم طرح دار نسبت به شیشه های خم ساده بیشتر است. به همین دلیل در برخی از پروژه های لوکس مورد استفاده قرار می گیرد .

شیشه خمیده هوشمند

طرح خاصی از شیشه های خم که با استفاده از ریموت شیشه از حالت مات به شفاف و برعکس تبدیل می شود. شیشه هوشمند از طریق الکتریسیته عمل کرده و با قطع جریان برق از کار خواهد افتاد لازم به ذکر است. قیمت شیشه خم هوشمند در کشورهای اروپایی نیز از سایر شیشه های خم بیشتر است ضمنا به شدت مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است.

شیشه خمیده اکریلیک

در این طرح از شیشه های خم با استفاده از قلم های نقاشی و رنگ اکریلیک حروف الفبا در قالب خاصی روی شیشه ایجاد می شود. این نوع شیشه ها در واقع یک اثر هنری مدرن به شمار می رود.

شیشه خمیده
نرده شیشه ای

قیمت شیشه خمیده

از آنجایی که در زمان نصب و اجرای شیشه‌های خم فرایند پیچیده‌ای توسط متخصصین این فن دنبال می‌شود. باید بگویم این شیشه‌ها به نسبت شیشه‌های سکوریت ساده قیمت تمام شده بیشتری را از آن خود می‌کنند. جابجایی این شیشه‌های خمیده بسیار دشوارتر از شیشه‌های ساده است. از سوی دیگر نصب و استفاده از آن برای ساختمان‌ها بسیار کار سخت و طولانی است. از همین رو قیمت تمام شده بیشتری را به افراد تحمیل می‌کند. به همین دلیل از این دست از شیشه‌ها تنها برای ساختمان‌های بسیار خاص و لاکچری و فروشگاه‌های مدرن و متفاوت استفاده می‌شود. شما بر حسب توان مالی و نیازهای که برای یک پروژه کاری مد نظر دارید می‌توانید از این شیشه‌ها در نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌های خود استفاده کنید.

شیشه خمیده فرکو

حالا کارگاه تولیدی فرکو به‌روز ترین امکانات و دستگاه ها آماده دریافت سفارشات شما است. تا با بالا ترین کیفیت و کمترین هزینه و زمان سفارشات شمارو درهر جای ایران به دست شما برساند.

شیشه خمیده
نمای بیرونی فروشگایی

نحوه سفارش

شما می توانید هر مدل و طرحی که می‌خواهید و در ذهن دارید را به ما سفارش بدهید . برای تولید و طراحی از مجرب ترین افراد در کارگاه فرکو و از جدیدترین دستگاه های موجود در ایران استفاده می کنیم . برای سفارش و مشاوره با شماره 02188068352 تماس بگیرید. ویا با کلیک بر واتساپ به صورت مجازی سفارش خود را ثبت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و بازدید از محصولات جدید می‌توانید پیج ایستاگرامی مارا دنبال کنید.

شیشه خمیده
نمای بیرونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
×

میدونستی هر هفته مسابقه داریم ؟!

صفحه ی اینستاگراممون رو فالو کن تا تو هم یکی از برنده های میلیونی آینه ای مون باشی!

پیج اینستاگرام فرکو